Opvoeden van je hond en dan........

Opvoeden van je hond en dan pas de training ter had nemen is mijn advies aan hondeneigenaren.
Ik kom vaak mensen tegen op mijn hondenschool die met hun hond willen trainen en dan verbaast reageren als ik zeg dat ze eerst moeten beginnen met de hond op te voeden.

Ook in mijn praktijk gedragstherapie word ik regelmatig geconfronteerd met gedragsproblemen die zich in de dagelijkse omgang voordoen bij honden welke honden tijdens wedstrijden of tijdens het beoefenen van een hondensport  hoge ogen gooien.

Het verschil tussen het opvoeden van je hond en het trainen

Opvoeden van je hond wil zeggen geestelijk en sociaal vormen zodat hij probleemloos kan functioneren in de maatschappij.
Je hond trainen wil zeggen hem vaardigheden bijbrengen middels oefeningen voor een tak van sport, wedstrijd enz.

Met het opvoeden van je hond begin je zodra je de hond als pup of jonge hond in huis krijgt. Indien je de hond op latere leeftijd in huis krijgt kan het nodig zijn om direct aan te vangen met de heropvoeding van je hond.

Hieronder zal ik, zonder daarin compleet te kunnen zijn, met een aantal punten (oefening) het verschil aangeven in wat bij de (her) opvoeding van je hond en wat bij de training van je hond thuishoort zodat het verschil wat duidelijker is.

Je hond opvoeden is

  • Het opbouwen van een goede relatie tussen jou en je hond
  • Het aangeven van grenzen door jou als leider aangegeven en die niet door de hond overschreden mogen worden. Daarmee kun je ongewenst gedrag voorkomen
  • De sociale omgangsvormen met mensen (volwassenen en kinderen) en andere dieren bijbrengen zodat de hond goed kan functioneren in de maatschappij.
  • Je hond leren verzorging toe te staan
  • Je hond leren dat hij overal aangeraakt (aaien, borstelen) kan worden
  • Het gebruik van de bench bijbrengen
  • Je pup zindelijk maken
  • Je hond het lopen aan de riem zonder te trekken leren
  • Het commando (stop) leren zodat hij stopt met het uitvoeren van ongewenst gedrag
  • Leren hem op commando naar zijn plaats te gaan en daar even te blijven
  • Je hond leren toe staan dat je zijn tanden nakijkt of poetst
  • Je hond een aantal basisoefeningen bijbrengen zoals; zit, af (liggen), komen als hij geroepen wordt, leren dat hij aandacht aan je geeft enz.
  • Het alleen leren zijn
  • Je hond leren omgaan met dagelijkse bezigheden en omstandigheden

Je hond trainen is:

  • Volgen aan riem en los
  • Blijven uit zicht
  • Terug sturen naar de plaats
  • Apporteren
  • Springen over hindernissen (behendigheid pacour)
  • Op commando staan
  • Speuren
  • Diverse hondensporten
  • Jachttraining
  • Politiehondensport

De opvoeding van je hond (pup) moet vooral gericht zijn op:

  • Het opbouwen van een goede relatie
  • Het goed en probleemloos kunnen functioneren in gezin en maatschappij
  • Het plezier aan elkaar kunnen beleven
  • Het vormen van een gehoorzame hond
  • Het creëren van een optimale samenwerking tussen jou en je hond die je overal mee naar toe kunt nemen

Dus eerst opvoeden van je pup (heropvoeding van je hond) en dan pas trainen.

Zie ook mijn e-book  Puppy opvoeden en trainen.